A 20. század elejének nemzetközi hírű földrajztudósa, Cholnoky Jenő elveszettnek hitt hagyatékára bukkantak a 2000-es évek elején a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Földrajz Karának kutatói az egyetem Mikó-kerti épületének raktárában. Ebből az értékes gyűjteményből nyílt különleges kiállítás az MTA székházának Nagytermében. Érdemes iparkodni, mert a tárlat csupán négy napig tekinthető meg.
2001-ben egy véletlen felfedezésnek köszönhetően derült ki, hogy Cholnoky Jenő dobozokba csomagolt hagyatéka nem veszett el teljesen. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Mikó-kerti épületének egyik eldugott raktárhelyiségének kiürítésekor rejtett kincsként bukkant fel az értékes gyűjtemény – posztolta ki a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a közösségi oldalán.


A kolozsvári egyetem Földrajz Karának oktatói egészen korai,
igazi kuriózumnak számító felvételeket (üvegnegatívokat és síkfilmeket), gyönyörű atlaszokat és térképeket találtak a dobozokban és mappákban.
Mint írják a bejegyzésben: „eleinte nem tudták, miről van szó, csak az tűnt fel, hogy az albumokban „Ferenc József Tudományegyetem” pecsét van, míg egy papírba csomagolt, 1897-es keltezésű üveglemezen magyar nyelvű felirat volt olvasható. Ennek alapján jöttek rá, milyen értékes anyag hever előttünk.”
Az egyetem diákjainak segítségével az egész anyag – Cholnoky erdélyi, skandináviai, kínai és amerikai kutatóútjain készült üvegnegatívok, panorámafelvételek és sztereoképek, osztrák és magyar topográfiai térképek – biztonságos helyre került, majd a Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság kutatói nekifogtak a feldolgozásának. Az elmúlt években megtörtént a fényképek és térképek zömének digitalizálása is, lehetőséget biztosítva a tudományos közösségnek és a nagyközönségnek is, hogy megismerkedhessen Cholnoky Jenő eddig nem publikus munkásságával.


Néhány kisebb, Kolozsváron és Szegeden megrendezett kiállítás után a mostani, budapesti bemutatás a leggazdagabb, amire a 200 éves fennállását ünneplő MTA biztosított helyet. A székház Nagytermében május 13-tól 16-ig (10.00-18.00 óráig) megtekinthető „villámkiállításnak” köszönhetően az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a neves földrajztudós tudományos tevékenységébe, egyben a magyar geográfia 20. század eleji történetébe, amelynek Cholnoky oly meghatározó alakja volt. Aki látni szeretné a különleges Cholnoky-kiállítást, érdemes iparkodnia, péntekig még megteheti.